Featured

Дейности по международна програма Erasmus+ KA122 Project Nr. 2023-1-BG01-KA122-SCH-000129407

438204509 956003749078219 3905325286230226904 nПедагогически специалисти и ученици от НУ „Инж. Вълков“, гр. Луковит взеха участие в дейности по международна програма Erasmus+ KA122 Project Nr. 2023-1-BG01-KA122-SCH-000129407, проект "Реализиране на дейности за образователна интеграция и мотивация на ромските ученици , чрез осигуряване на ефективен процес на обхват, задържане и реинтеграцията им в образователната система и развиване на STEM уменията им" в гр. Карпениси, Гърция, съвместно с колеги и ученици от прогимназията в  гр. Кедайняй в Литва.

През първия ден се осъществиха съвместни дейности по посрещане на ученици и учители, участие в тиймбилдинг, уроци за решаване на проблеми, урок по интерактивна роботика и информатика и игри в училищния двор.

Един запомнящ се втори ден, в който от международната програма Еразъм+КА122 в 3-то основно училище гр. Карпениси, екипът на началното училище участва в съвместен урок по социално-емоционални умения в час за специално образование. Заедно със своите гръцки и литовски връстници, нашите ученици анализираха какви житейски умения са важни за всеки човек, илюстрираха емоции, чрез творческа работа, украсиха училищните пространства, изпълниха и представиха задачите.

В организиран по-късно семинар ученици и учители задълбочиха знанията си за възможностите на изкуствения интелект в науката и изкуството. След семинара участниците в проекта бяха любезно приети от кмета на гр. Карпениси и приобщаващото образование беше обсъдено публично със специалистите в отдел „Основно образование“ към общината. Следобедът бе изключително активен. Имаше пешеходен преход в планината, последван от забавления на градския стадион.

Екипът от ученици и преподаватели по международната програма Еразъм + КА122 продължи с културно-познавателен ден в Гърция. В организираното пътуване всички се запознаха с културното, историческото наследство и съвременните технологии на Централна Гърция. Посетиха град Трикала, музей на градската водна мелница, която е една от най-големите в региона. Интересно беше да сравним приликите и разликите на гръцкото и българското селско стопанство. В същия ден ни бе представена и автономна кола с компютърно управление, която в момента се тества от студенти в университета. Участниците в проекта имаха възможност да се запознаят с комплекса Метеора манастири, построени върху естествени пясъчни скални стълбове на височина 300 м, включен в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО. Заедно с партньорите от Литва учениците дискутираха по въпроса свъразан с достъпността до манастирите, тъй като стълбите към тях са били изковани много по-късно.

Организиран бе и четвъртият ден на мобилността във втория по големина гръцки град Солун. Ученици и учители посетиха научен център Noesis. Учениците задълбочиха знанията си за бързо променящия се свят на технологиите, нашата галактика, посетиха Луната в симулационната зала и разгледаха повърхността ѝ. Планетариумът бе домакин на лекция за нашата Вселена, последвана от прожекция и дискусия на документален филм. Всички очакваха активни дейности в Музея на технологиите, където учениците имаха възможност да разберат по-добре различни закони на физиката и древногръцките технологични изобретения. След като прекараха активен ден, участниците в проекта имаха час почивка край Егейско море.

В последния ден на мобилността в Гърция учениците и преподавателите от международната програма Erasmus+KA122 бяха наградени с международни сертификати за участие в проекта, обобщиха реализираните дейности, споделиха добър опит и впечатления и обсъдиха перспективи за нови партньорства за обмен на идеи и добри практики.