Featured

Деветата национална конференция за образователна интеграция и образователно приобщаване

viber izobrazenie 2024 10 10 10 29 33 220Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков отличи 50 учители за разработени успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи. Награждаването бе по време на Деветата национална конференция за образователна интеграция и образователно приобщаване, която се проведе  от 2 до 4 октомври 2024 г. в гр. Бургас .

Общо 111 разработки бяха селектирани в рамките на конкурса, организиран от МОН. Отличените учители получиха грамоти и ваучери за книги. Сред добрите практики са екипната работа – на ученици и на учители, прилагане на иновации, проектно базирано обучение, дигитални технологии, включително изкуствен интелект, възпитание чрез изкуство, спорт и различни инициативи. Учителите провокират интереса на децата като им предлагат преживяване, решаване на задачи чрез изследване и практическа работа, за да създадат умения за взимане на решения и повишат самочувствието им. Представени бяха и добри примери за ангажиране на родителите под най-различна форма в училищния живот.

Както всяка година и тази Начално училище „Инж.Вълков“ е сред номинираните. Представители бяха г-жа Цветозара Теодосиева - заместник-директор по  учебната дейност и г-жа Габриела Пейчева - ст. учител по английски език, която презентира своята успешна практика на тема „Реализиране на ключови компетентности по английски език в начален етап чрез интегриране на проектни дейности“. Според нея основната мисия на мултикултурното образование е да осигури личностно развитие на всеки ученик, като му предостави възможност за реализация на собствения потенциал и придобиване на увереност в собствените способности, чрез което да формира гъвкаво поведение, насочено към приемане на различията. Работата по проекти позволява на учениците постигане на висока ефективност в обучението, насърчаване на творческото мислене и стимулиране на работата в екип.